Europejskie poświadczenie spadkowe
17 sierpnia 2015 roku zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące wprowadzenia europejskiego poświadczenia spadkowego, regulowane przede wszystkim przez rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 650/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń, przyjmowania i wykonywania dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie ustanowienia europejskiego poświadczenia spadkowego (Dz. Urz. UE L 201 z 27.07.2012, str. 107, z późn. zm.).
Na skutek zmiany ustawy Prawo o notariacie, notariusze uzyskali możliwość sporządzania Europejskich Poświadczeń Spadkowych, który to dokument ma ułatwić obywatelom UE, w tym obywatelom Polski, załatwianie transgranicznych spraw spadkowych bez konieczności uznania ani stwierdzenia jego wykonalności w innych państwach członkowskich UE.
Podstawową zmianę wprowadzoną przez rozporządzenie stanowi zasada, zgodnie
z którą, prawem właściwym dla ogółu spraw dotyczących spadku jest prawo państwa, w którym zmarły miał miejsce zwykłego pobytu w chwili śmierci, chyba, że przepisy rozporządzenia stanowią inaczej. W związku z tym jeżeli zmarły za granicą obywatel Polski nie pozostawił testamentu określającego inaczej to do rozstrzygania spraw związanych z dziedziczeniem mają zastosowanie przepisy państwa, w którym w chwili śmierci miał on miejsce zwykłego pobytu. A zatem krąg spadkobierców i kolejność dziedziczenia będą wyznaczane według prawa tego państwa.