Go to Top

Protokoły

Protokoły

Notariusz działa jako osoba zaufania publicznego, a podstawowymi obowiązującymi go zasadami są niezależność oraz bezstronność. Ze względu na swoją specyficzną pozycję ustrojową, w ramach czynności dokonywanych przez notariusza ustawa prawo o notariacie przewiduje spisywanie protokołów.

Protokoły takie bywają wymagane na podstawie przepisów prawa (np. art. 421 § 1 Kodeksu spółek handlowych), a czasem notariusz spisuje je na żądanie stron, które potrzebują udokumentowania określonych zdarzeń przez podmiot bezstronny.

Notariusz spisuje m. in.:

  1. protokoły walnych zgromadzeń organizacji społecznych,
  2. protokoły stowarzyszeń,
  3. protokoły spółdzielni,
  4. protokoły spółek
  5. protokoły innych osób prawnych,
  6. protokoły dziedziczenia,
  7. protokoły w celu stwierdzenia przebiegu pewnych czynności i zdarzeń wywołujących skutki prawne, w szczególności dotyczące stawiennictwa stron i złożonych przez nie oświadczeń, a także - a żądanie strony stawającej - niestawiennictwa strony drugiej.

 
Stąd też

Art. 2. § 1. Notariusz w zakresie swoich uprawnień, o których mowa w art. 1, działa jako osoba zaufania publicznego, korzystając z ochrony przysługującej funkcjonariuszom publicznym. § 2. Czynności notarialne, dokonane przez notariusza zgodnie z prawem, mają charakter dokumentu urzędowego. § 3. Czynności notarialnych dokonuje się w języku polskim. Na żądanie strony notariusz może dokonać dodatkowo tej czynności w języku obcym, wykorzystując własną znajomość języka obcego wykazaną w sposób określony dla tłumaczy przysięgłych lub korzystając z pomocy tłumacza przysięgłego.

Ze względu na swoją specyficzną pozycję ustrojową, w ramach czynności dokonywanych przez notariusza ustawa prawo o notariacie przewiduje spisywanie protokołów. Notariusz spisuje zatem:

  1. protokoły walnych zgromadzeń organizacji społecznych, stowarzyszeń, spółdzielni, spółek i innych osób prawnych w przypadkach prawem przewidzianych,
  2. protokoły dziedziczenia,
  3. protokoły w celu stwierdzenia przebiegu pewnych czynności i zdarzeń wywołujących skutki prawne, a w szczególności dotyczące stawiennictwa stron i złożonych przez nie oświadczeń, a także – na żądanie strony stawającej – niestawiennictwa strony drugiej.
  4. § 2. Jeżeli statut osoby prawnej, o której mowa w § 1, lub przepis szczególny nie stanowią inaczej, protokół podpisują przewodniczący zgromadzenia i notariusz. § 3. Notariusz spisuje również protokoły, w tym protokoły dziedziczenia, w celu stwierdzenia przebiegu pewnych czynności i zdarzeń wywołujących skutki prawne, a w szczególności dotyczące stawiennictwa stron i złożonych przez nie oświadczeń, a także – na żądanie strony stawającej – niestawiennictwa strony drugiej. § 4. Protokoły spisuje się w formie aktu notarialnego