Doręczanie oświadczeń
Notariusz, w ramach swoich obowiązków, na żądanie strony doręcza na piśmie jej oświadczenie, które może mieć skutki prawne, wskazanej przez nią stronie przeciwnej. Osoba żądająca doręczenia wnosi ustnie do protokołu, wręcza lub przesyła notariuszowi podpisaną przez siebie treść oświadczenia.
Doręczenie oświadczenia następuje w miejscu wskazanym, przy odpowiednim zastosowaniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego dotyczących doręczania pism procesowych, a notariusz z dokonanej czynności notariusz spisuje protokół. Jeżeli strona przeciwna poda ustnie do protokołu odpowiedź lub wręczy pisemną odpowiedź i oświadczy, że protokół podpisze, notariusz zamieszcza odpowiedź w protokole. Notariusz wydaje poświadczenie doręczenia oświadczenia, w którym zamieszcza odpowiedź.
Na wyraźne żądanie osoby, żądającej doręczenia oświadczenia, notariusz może również dokonać doręczenia listem poleconym. W tym przypadku w protokole zamieszcza się treść doręczonego oświadczenia i wzmiankę o przesłaniu go listem poleconym. Doręczenia notariusz może dokonywać przez zatrudnionych w kancelarii pracowników.
W praktyce doręczanie oświadczeń ma znaczenie przykładowo w przypadku wezwania dłużników do zapłaty.