Go to Top

Przyjęcie na przechowanie pieniędzy, papierów wartościowych, dokumentów, danych na informatycznym nośniku danych

Przyjęcie na przechowanie pieniędzy, papierów wartościowych, dokumentów, danych na informatycznym nośniku danych

Notariusz w ramach swojej działalności nie tylko sporządza dokumenty czy też uczestniczy w ich sporządzaniu, ale także przyjmuje na przechowanie pieniądze, papiery wartościowe, dokumenty oraz dane na informatycznym nośniku danych. Strony coraz częściej korzystają z tej instytucji ze względów bezpieczeństwa transakcji czy też w celu zapewnienia ochrony danych, na warunkach przez nich określonych.

Dokumenty i informatyczny nośnik danych

Z przyjęcia dokumentu na przechowanie notariusz spisuje protokół, w którym między innymi wskazuje, komu i pod jakimi warunkami dokument bądź jego odpis ma być wydany. Dokument przyjęty na przechowanie notariusz wydaje się osobie wymienionej w protokole lub jej następcy prawnemu. Tak samo procedura wygląda w przypadku informatycznego nośnika danych.

Pieniądze i papiery wartościowe

Notariusz w związku z dokonywaną w jego kancelarii czynnością ma prawo przyjąć na przechowanie, w celu wydania ich osobie wskazanej przy złożeniu, papiery wartościowe albo pieniądze, zarówno
w walucie polskiej lub obcej. W tym celu notariusz prowadzi specjalne konto bankowe. Z przyjęcia depozytu notariusz spisuje protokół, w którym wymienia datę przyjęcia, ustala tożsamość osoby składającej, datę mającego nastąpić wydania oraz imię, nazwisko i miejsce zamieszkania osoby odbierającej depozyt. Instytucja ta znajduje coraz częściej zastosowanie przy umowach sprzedaży. Żeby uniknąć stanu niepewności, strona kupująca wpłaca pieniądze na depozyt notarialny i po spełnieniu określonych warunków są one przez notariusza wypłacane stronie sprzedającej.